23.7 C
İstanbul
Çarşamba, Haziran 19, 2024

Farklılıklar Hayata Renk Katar: Down Sendromu Farkındalık Günü

Bu hayat ve bu dünya farklılıklarla güzel. +1 farkla hayatımıza renk ve sevgi katan güzel kalpli dostlarımızın Down Sendromu Farkındalık Günü kutlu olsun.

Down Sendromu Nedir?

Farklıyım.

Farkında mısın?

Çünkü down sendromu 1 eksiklik değil +1 fazlalıktır. 

Gerçek dostlar kromozom saymaz. 

Dünya farklılıklarla daha güzel.

Tıpkı sizin gibiyiz.

Down Sendromu, bir kromozom anomalisi olarak nitelendirilmektedir. Yani sıradan bir insanın vücudunda 46 kromozom bulunurken, Down Sendromlu bireylerde 47 kromozom bulunmaktadır.

Down Sendromunun nedenine baktığımızda karşımıza sadece hamilelik yaşı çıkmaktadır. Yani hamilelikte yaş arttıkça risk de artmaktadır. Her 800 doğumda bir görülmektedir. Yaklaşık olarak tüm dünyada 6 milyon civarında Down Sendromlu birey yaşamaktadır.

Down Sendromlu bireyler fiziksel olarak çekik küçük gözlere, basık buruna, kısa parmaklara, kıvrık serçe parmağa ve kalın enseye sahiptirler. Yaşıtlarına göre daha yavaş büyümektedirler. Zihinsel gelişimleri geriden gelmektedir. Ama tüm bunlara rağmen aldıkları eğitimle beraber çok başarılı işlere de imza atmış olan pek çok Down Sendromlu birey bulunmaktadır.

Down Sendromlu çocukların insani değerleri yüksektir, yalan nedir bilmezler, yürekleri sevgi doludur ve sevgileri karşılıksızdır.

Onlar koşulsuz bir sevgiye ve sıcacık bir gülümsemeye sahiplerdir bizlerin aksine. Kötülük, yalan, ihanet nedir bilmezler. İnsanlara karşı sevgi doludurlar. Hiç kimseye ön yargı ile yaklaşmazlar. Fark ettiniz mi? Onlar aslında bizlerden daha çok normaller. Ben hiç daha önce Down Sendromlu bir bireyin hayvana, çocuklara, kadınlara veya doğaya zarar verdiğini duymadım ve görmedim de. Bir de dönüp 46 kromozoma sahip insanlara bakın. Hayvanlara işkence, kadına şiddet, çocuklara istismar, doğaya zarar vermek ve sayamadığım pek çok kötü şey daha… Bunların hepsini 46 kromozoma sahip insanlar yapıyor. Aslında onların bizden değil de bizim onlardan öğreneceğimiz o kadar çok şey var ki. Bu dünyanın daha güzel bir hale gelebilmesi için o güzel kalpli dostlarımızın sevgisine, dürüstlüğüne, şefkatine ve o sıcacık güven veren gülümsemelerine ihtiyacımız var. Onlar +1 farkla bu dünyaya, bizlerin hayatına güzellik katanlar. Sizi çok seviyoruz. Sizler bizim en güzel umudumuzsunuz.

READ  Hayır Delirmedim, Parmaklıklar Konuştu
Önceki İçerik
Sonraki İçerik
Hacer Atik
Hacer Atik
22 yaşındayım. Ege Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı bölümünde eğitim görmekteyim. Edebiyata ve kitaplara gönül vermiş bir gencim. :)

Related Articles

1 Yorum

CEVAP VER

Bir yorum girin
Adınız

- Advertisement -spot_img

Latest Articles