11.8 C
İstanbul
Pazar, Nisan 14, 2024

Dostoyevski’nin St. Petersburg’daki Evine Hoş Geldiniz!

Eserleri ile sadece Rus Edebiyatı’na değil bütün dünyaya etki eden Rus yazar Dostoyevski’nin sanat şehri St. Petersburg’daki evine misafir olmaya hazır mısınız? Dostoyevski’nin Karamazov Kardeşleri yazdığı bu ev 6 bölümden oluşuyor. Giriş, çocuk odası, eşinin odası, yemek odası, salon ve kendi çalışma odası. Müzede sadece bu 6 bölüm açık. Kapısı kilitli odalar da bulunmakta fakat oralarda ne olduğunu bilmiyoruz.

Dostoyevski Müzesi’nin girişi

Girişte sadece soba benzeri bir yapı bizi karşılıyor.

Evin girişindeki küçük alan

Girişten direkt olarak devam edince çocuk odasına çıkıyoruz. Burası da Dostoyevski’nin kızı Lyubov’un odası (Lyubov Rusça ’da “AŞK” anlamına geliyor)

Çocuk Odası

Çocuk odasını ise Dostoyevski’nin eşinin odası takip ediyor. Burada eşine ait bir masa ve masanın üzerinde abaküs, üstünde hesaplar yapılmış bir defter ve gaz lambası görüyoruz.

Eşinin odasından çıktığımızda ise evin salonuna ulaşıyoruz. Burasının dizaynı yaşadığı günlerdeki gibi değil. Farklı yerlerinde masa ve sandalyeler görmekteyiz. Buradan devam ettiğimizde ise yemek odasına ulaşıyoruz. Burada da yemek takımı, semaver ve Dostoyevski’nin akrabalarının resimlerini görüyoruz.

Yemek odasından çıktığımızda ise evin salonuna ulaşıyoruz. Burasının dizaynı yaşadığı günlerdeki gibi değil. Farklı yerlerinde masa ve sandalyeler görmekteyiz. Aynı zamanda evin girişi ile bu salonun ortak olarak açıldığı ortak bir alan da bulunuyor.

Salondan sonra ise evin en heyecan verici yerine geliyoruz, Dostoyevski’nin çalışma odasına. Odaya giriş yasak fakat ilk bakışta odanın içinde bir takvim görüyoruz. Bu takvim ve saat yazarımızın dünyaya veda ettiği tarihi gösteriyor. Takvimin hemen sağında ise iki ayrı pencere var. Bu pencerelerden birinde ise capcanlı çiçekler görmek mümkün. Odanın tam ortasında yatay bir şekilde çalışma masasını görüyoruz. Bu masanın üzerinde sigarası, çalışmaları ve çalışmalarında referans göstereceği kitaplar bulunuyor. Çalışma masasının arkasında ise uzunca bir koltuk bulunuyor.

READ  İngilizce Sorunsalı

Resimlerle ve yazıyla bu muhteşem atmosferi ancak maddi yönleri ile aktarabiliriz. Eğer yolunuz Petersburg’a düşerse bu manevi atmosferi de mutlaka solumanızı tavsiye ederiz. Videoyu izleyerek de gezebilirsiniz.

Sezer Özer
Sezer Özer
Hayatı anlamak, yaşamak ve yaşatmak için öğrenip paylaşan biri.

Related Articles

CEVAP VER

Bir yorum girin
Adınız

- Advertisement -spot_img

Latest Articles