16.7 C
İstanbul
Pazar, Mayıs 19, 2024

DIPG Savaşçısı Nisan

DIPG diye bir kanser türü duydunuz mu daha önce?
Ben hiç duymamıştım.
Ta ki, dün geceye kadar.
Sosyal medyada bir arkadaşım, başka bir arkadaşımızın çocuğunun fotoğrafıyla #dipgsurvivornisan hashtagini paylaşana kadar.
Hemen Lösev’in internet sitesine girdim ve aynen şöyle yazıyordu.

Tedavi Edilemeyen Beyin Kanserli Çocuklar İçin Yeni Bir Umut

DIPG, tedavisi en zor tümör olarak bilinir, çünkü cerrahi olarak kesilemeyen beynin bir bölümünde kanser hücreleri ile normal beyin hücreleri bir arada yer almaktadır. Bu türde en çok 5-9 yaş arası çocuklarda tanı konulmaktadır.
Bu tip hastalarda cerrahi durum bir seçenek değil, mevcut kemoterapi etkisiz ve lokal radyasyon da geçici rahatlama sağlamaktadır. Araştırmacılar, DIPG (Diffuse Intrinsic Pontine Glioma)’yi 3 alt gruba ayırmışlardır ve her biri farklı molekül özellik taşımaktadır. Geçmiş yıllarda, DIPG bir hastalık olarak kabul edilmişti ve yetişkin beyin tümörlerine benzer olduğu varsayılmıştır. Bu yüzden yetişkinlere verilen tedavi çocuklarda da uygulanmıştır ve sonucu etkisiz olmuştur.

Araştırmacılar, H3-K27M, Silent and MYCN olmak üzere DIPG’nin üç ayrı alt grubunu bulmuşlardır ve bu alt gruplara yönelik tedavi yöntemlerini araştırmaktadırlar.

Kaynak: Medical News Today

Yani, bu tanı beynin dokunulamayan bir yerindeki kanserli hücrelere konuyor. Ve bu tanı konan çocuklar, 40 yıl önceki tedavi yöntemlerinden başka tedavi yöntemlerine sahip değil. Ve bu tanı koyan çocukların sadece %10 tanı konulduktan sonra takiben 2 yıl, ve bir çoğunluğu ise tanı konulduğundan 9 ay kadar hayatta kalabiliyorlar.


Bizim güzeller güzeli Nisan’ımız ise şu anda bu hastalıkla savaşıyor.
Savaşan diğer tüm canımız çocuklarımız gibi.
Bilime ve tıbba çok ihtiyacımız var arkadaşlar.
Ve bu hizmetlere kolay erişmeye de.
DIPG hastalığı konusunda farkındalığı arttırmak için sizleride #dipgsurvivornisan hashtagiyle paylaşım yapmaya davet ediyorum.
Tanrının tüm şifası Nisan’ın ve tüm diğer meleklerimizin üzerinde olsun.

Önceki İçerik
Sonraki İçerik
Pelin Pınar
Pelin Pınar
Görün bakın, dünyayı bir gün kesinlikle şiirler kurtaracak.

Related Articles

2 YORUMLAR

  1. Çok kötü tarifi olmayan bir hastalık ve benim kızım savaşmaya calisiyor bir anne olarak içimdeki kopan fırtınaları anlatamıyorum

CEVAP VER

Bir yorum girin
Adınız

- Advertisement -spot_img

Latest Articles