15 C
İstanbul
Salı, Nisan 23, 2024

Bekir Yaşıyor Çınar Büyüyor!

Futbol kitleleri uyuşturan bir uyuşturucu mu yoksa tutkunun temele yerleştiği bir sahipleniş mi? Günümüzde futbolun hızlı bir endüstrileşme sürecinde olduğunu göz önüne alırsak, futbolun ne bir uyuşturma özelliğinin ne de bir tutkusunun kalmadığını rahatlıkla söyleyebiliriz.
Bu endüstrileşme süreci hesapsızca para savuran tüm kulüpleri derinden etkilemektedir. Türkiye’nin köklü kulüpleri bir bir amatör lige kadar sürüklenmekte. Bir şehrin, bir ailenin, bir gencin hayalleri olan bu kulüpler bilinçsiz ellerde yok olma tehlikesi ile karşı karşıya kalmakta. Kulüp başkanlarının günü kurtarma pahasına hesapsızca yaptığı harcamalar yıllar boyu halı altına süpürülerek koca bir yığına dönüştürülmekte. Bu yığınlar Bekir Çınar gibi başkanların omuzlarına bırakılıyor.

Bekir Çınar, aslen Yozgatlı olmasına rağmen hayatını Adana’ya, Adana Demirspor’a adamış taraftarların deyimi ile koca bir çınar. Demirspor’un maddi sorunlarının en yoğun olduğu döneminde, 2009 yılında kulüp başkanlığa seçildi. Başkanlık görevini 1 yıl sürdürebildi. Fakat o 1 yıl boyunca sermaye olarak tüm varlığını kulübün kasasına koydu. Paranın yetmediği yerde yüreğini koydu. En sonda da canını…

Taraftarın içinden gelen birisi olarak Kuzey tribününe her döndüğünde arkasında Şimşekleri gördü. Fakat Adana’ya yüzünü döndüğünde arkasında kimseyi bulamadı. Çukurova’nın verimli topraklarında Demirspor’a uzatılacak bir yardım elini hissedemedi.

İşçi takımı olan Demirspor o günlerde yine tek desteği emekçi Demirspor sevdalılarından gördü. Adana’dan ekmek yiyen sermayedarlar başlatılan yardım kampanyasına sessiz kaldı. Fakat Çukurova’nın esmer yüzlü çocukları kumbaraları ile bu kampanyaya ellerinden gelebilecek en büyük desteği verdiler.

Fakat yeterli olmadı Bekir Çınarın cebinden ve ömründen verdiği sermaye de bir yerde tükendi. Bekir Çınar kendi cebinden kulübün kasasına 4  milyon TL koydu. Bekir Çınar kulübe verdiklerinin karşılığını alamayınca  tefecilere borçlanmaya başladı. Demirspor sevdası yüzünden işini ikinci plana atan Bekir Çınar 10 milyon TL’yi aşan kişisel borcuna ve Adana’nın sessizliğine daha fazla dayanamadı.
Bekir Çınar Adana Demirspor’un tüm borcunu kendi üstüne aldı ve henüz 40 yaşında, 16 Ağustos 2010 da oturduğu apartmanın yangın merdivenin de mavi lacivert bir iple kendini asarak yaşamına son verdi.

READ  Kısaca Platon (Eflatun)

Cebinde bittiği zaman ömründen verdi…

Futbol ne 22 adamın amaçsızca bir topun peşinde koştuğu bir oyun ne de bir uyuşturucudur. Endüstrileşmemiş futbol bir tutkudur.

“Şunu gördük ki Adana gerçekten sahipsiz. Bize bir ışık tutmanızı istedik. Ama Adana Demirsporumuzu sanki karanlığa gömdünüz gibi geliyor bana. Herkese teşekkür ediyorum ve belkide son kez.”

Aykut Özavinç
Aykut Özavinç
1997 yılında doğdum. Üniversite öğrencisiyim.

Related Articles

CEVAP VER

Bir yorum girin
Adınız

- Advertisement -spot_img

Latest Articles