20.7 C
İstanbul
Salı, Haziran 18, 2024

Her Türk Asker Doğar

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK)

Türk Silahlı Kuvvetleri, Genelkurmay Başkanlığı Karargâh ve Karargâha bağlı birlikler ile Kara Kuvvetleri Komutanlığı, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı ve Hava Kuvvetleri Komutanlığından meydana gelmektedir.

Tarihçe

MÖ 209’da kurulduğu kabul edilen ilk düzenli ve disiplinli Türk ordusunun Büyük Hun İmparatorluğu döneminde oluşturulduğu, bu yeni yapıda en büyük birliğin, 10.000 kişiden oluşan tümenler olduğu, tümenlerin binli, yüzlü ve onlu olmak üzere kademeli olarak küçülen birliklere ayrıldığı, söz konusu bu teşkilat yapısının küçük değişikliklerle tarih boyunca bütün Türk devletlerinde varlığını sürdürdüğü görülmektedir.

Değerli İnsanlardan Sözler

Zaferleri ve mazisi insanlık tarihi ile başlayan, her zaman zaferle beraber medeniyet nurlarını taşıyan kahraman Türk ordusu! Memleketini en buhranlı ve müşkül anlarda zulümden, felaket ve musibetlerden ve düşman istilasından nasıl korumuş ve kurtarmış isen Cumhuriyet’in bugünkü feyizli devrinde de askerlik tekniğinin bütün modern silah ve vasıtalarıyla mücehhez olduğun hâlde, vazifeni aynı bağlılıkla yapacağına hiç şüphem yoktur.

Mustafa Kemal ATATÜRK

Askerlik rütbe ve elbise değil, ruhtur.

Hüseyin Nihal ATSIZ

Kendileri için en büyük tehlikenin, bu ülkenin evlatlarında cihâd ve askerlik ruhunun uyanması olduğunu çok iyi bilirler.

Seyyid KUTUB

Emret komutanım, demek, emret öleyim, demektir. Çünkü askerlik, ölmenin emredilebileceği tek meslektir…

Hakan GÜNDAY

Askerlik barışda meslek, savaşda sanattır.

Özdemir ASAF

Askerliğin bana öğrettiği birkaç şey;

• Dik durmak.

• Hızlı hareket edebilmek.

• Sesli bir şekilde konuşabilmek.

• Binlerce kişiyle bir vücut olup aynı anda adım atabilmek.

READ  Kayıp Rıhtım
Mahmut Yıldırım
Mahmut Yıldırımhttps://linktr.ee/mahmutumsu1i
Denizli'de güzel bir yerde, kitapları ve insanları keşfediyorum. Biraz amatörce seslendirmemi istediğin metinler için iletişime geçebilirsin.

Related Articles

1 Yorum

CEVAP VER

Bir yorum girin
Adınız

- Advertisement -spot_img

Latest Articles