İçimizdeki Buz Dağı 1

Kişilik nedir? Doğuştan mı gelir, sonradan mı kazanılır? Sizi, siz yapan şey nedir? Yahut beni? Bugün kişiliğin gelişimine göz atacağız. Bu serüvende bize ünlü bir kişi eşlik edecek: Freud. Psikanalizin babası, ünlü nörolog, psikolog… İsmini bir yerlerde mutlaka duymuş olduğunuz Sigmund Freud’a göre kişilik üç şeyden oluşur:

Bilinç, bilinç öncesi ve bilinçaltı.

Bilinç, şu anda farkında olduğunuz şeylerken, bilinç öncesi şuan farkında olmadığınız fakat biraz düşündüğünüz zaman bilinç düzeyine getirebildiğiniz şeylerdir. Örneğin size “İlkokuldaki sınıf öğretmeninizin ismi neydi?” diye soracak olursam, biraz uğraşla bilincinizde olmayan bu bilgiyi, bilincinize getirirsiniz. Bilinçaltı ise bu ikisinden daha farklıdır. Ulaşılmaz, kör, sapa noktamızdır ve ancak bazı teknikler ile ulaşılabilir. Fakat hafife almayın, bugün davranışlarınıza ve seçimlerinize yön veren, tam da burasıdır. Freud’a göre 0-6 yaş aralığında ne yaşadığınız sizin bilinçaltınızı belirler.

Ve Freud’a göre kişiliğimizde üç yapı mevcuttur:

Bunlardan ilki, doğuştan getirdiğiniz, saldırganlık ve cinsellik dürtüleriyle dolu, haz odaklı, bencil ve en ilkel yanınız olan “İd” ile tanışın. Kafanızın içinden bir ses size “Boşver yahu, maske takma. Ne olacak sanki!” diye sesleniyor ise bilin ki sevgili idiniz sizinle iletişim kurmaya çalışıyor.

Altıncı ayımızdan itibaren ortaya çıkmaya başlayan diğer yanımız ise “ego”. Bu kavram günlük hayatta kullandığımızdan daha farklı işleniyor bu kuramda. Ego bizim -id ve süperego arasındaki- uzlaşmacı yanımız. Gerçeklik ilkesiyle çalışan bu arkadaşın ilk amacı ise idden gelen istekleri gerçekleştirmek.

Ahlaki yanımızı, toplumsal kuralları, örf, adet ve geleneklerimizi içeren, “el alem ne der!” diyen, mükemmeliyetçi yanımızı ise “süperego” oluşturuyor. Hani şu “Maske takmalısın! Bu hem senin sağlığın, hem çevrenin sağlığı için önemli. Hem takmazsan bir de ceza alırsın. Olmaz öyle şey!” diyen

Egonuz ise id ve süperegonuzu uzlaştırmak için muhtemelen “Tamam maskemi takacağım ama kimsenin olmadığı yerlerde maskemi indiririm, tamam mıyız?” diyecektir.

Freud’un kişilik gelişimini açıklamak için kullandığı bir diğer kuram ise “Psikoseksüel Gelişim Kuramı” Bu kuramın başka bir yazıda ele alınması gerektiği için detaylarına girmeyeceğim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir