Gündemden Düşmeyen WhatsApp Sözleşmesi Nedir?

WhatsApp, kullanıcılarına son günlerde yeni gizlilik sözleşmesini kabul etmelerini, yoksa uygulamayı akıllı telefonlarından silmeleri yönünde bir uyarı gönderiyor.

Sabah uyandığımız gibi WhatsApp’a baktık ve bir uyarıyla karşılaştık sözleşme güncellemesi çoğumuz bunu kabul edip geçti sonra haberlerde görünce “eyvaah ben kabul etmiştim” veya “ben hiç görmedim” gibi cevaplar verdik. Şimdi bu sözleşmenin 2 farklı sebebi var bunlara gelelim.

1- Gündemde çok konuşulmayan birleşme konusu

Bildiğiniz üzere Facebook Messenger uygulaması Facebook içerisinden çıkıp tek bir uygulama haline geldi. Bu uygulamada telefonumuzdaki SMS lerimizi de görebilir hale gelmiştik. Daha sonra İnstagram üzerindeki DM leri de görür hale geldik. Şimdiyse sırada WhatsApp konuşmalarımız var. Bu işlemi aslında bize sormadan yapabilirler yapmaya başlamışlardır belki de ama 2 yıl önce Facebook’un kullanıcı bilgilerini yeterince koruyamamakla suçlandığı Cambridge Analytica skandalında platforma dava açıldı. Böyle bir durumun tekrar oluşmaması adına kullanıcılardan onay almaya başladılar bu sözleşme ile.

2- WhatsApp verilerimizin 3. Kişilerle Paylaşımı

Bu durum aslında yıllardır yapılan bir durum. İnternette dolanan güzel bir söz var bu durumu onunla açıklayayım.

“Ortada bir ürün varsa ve bu ürün ücretsizse bilin ki ürün sizsiniz.”

Bu konu hakkında en büyük örnek Cambridge Analytica skandalı.

Cambridge Analytica skandalı nedir?

Cambridge Analytica, ‘tüketici, takipçi, seçmen davranışlarını değiştirmek isteyen’ iş dünyası ve siyasi partilere hizmet sunan bir veri analiz şirketi.

İngiliz The Observer gazetesi, 2014 yılında 50 milyon Facebook kullanıcı profilinin İngiltere merkezli akademisyen Aleksandre Kogan ve şirketi Global Science Research tarafından toplandığını yazdı.

Aleksandre Kogan, bilgileri internet sitesindeki bir uygulama aracılığıyla topladı. Kişilik testini yapmaları için ücret ödenen Amerikalıların ve bu kişilerin Facebook arkadaşlarının verileri ele geçirildi.

Kogan, Cambridge Analytica‘yla bu bilgileri paylaşmak için bir anlaşma yaptı. Ama Facebook’ta usulsüz veri toplandığı iddialarını ifşa eden Christopher Wylie, bu kişisel bilgilerin çoğunun izinsiz ele geçirildiğini söylüyor.

Wylie, Cambridge Analytica‘nın seçim sandıklarındaki tercihleri etkileyebilecek ve öngörebilecek güçlü bir yazılım kullandığını ifade etti ve sistemi ‘tam teşekküllü propaganda makinesi’ olarak tanımladı.

Şirket ise usulsüzlük yaptıkları iddialarını reddetmiş ve verilerin hiçbirinin ABD’de 2016’daki başkanlık seçimlerinde kullanılmadığını söylemişti.

Veri ihlali yapıldığı iddialarını reddeden Facebook, Kogan’a bilgilere erişebilmesi için izin verildiğini söylemişti.

Fakat Kogan, verileri Cambridge Analytica‘yla paylaşarak ticari amaçla kullanıp ruhsat şartlarını da ihlal etmiş oldu.

Facebook, “İnsanlar bilerek bilgilerini paylaştılar, herhangi bir sisteme girilmedi, şifreler ve hassas bilgiler çalınmadı veya hacklenmedi” dedi.

Sosyal paylaşım ağı, meseleden 2015 yılında haberdar olduklarını belirtip uygulamayı kaldırdıkların söyledi, verilerin de silinmesi talebinde bulundu.

Cambridge Analytica‘nın ABD’de Donald Trump‘ın başkan seçilmesinde ve İngiltere’nin Avrupa Birliği‘nden çıkma (Brexit) kararının alınmasında etkili olduğu iddia ediliyor.

Suçlamaların ardından Cambridge Analytica şirketi kapatıldı.

Verilerimiz satılıyor mu?

Aslında evet satılıyor. Buna başka bir örnek daha verilebilir; A operatöründen bir hat aldınız ve kısa bir süre sonra sizi B operatörü arıyor ve daha uygun ve bol içerikli tarife öneriyor. Bu durum tam da veri (data) satışı olarak geçiyor. Müşterilerin verileri firmalar arasında el değiştiriyor. Bunu bakkallar bile yapıyor neredeyse. Yıllardır varolan bir durum bu. Bunu sadece bu skandaldan dolayı yasal hale getirmek istediler. Bu konuda büyütülecek abartılacak bir durum yok. Tabi ki korkulacak bir durum verilerimiz kimin elinde bilemiyoruz.

Bu sözleşme gündeme geldiğinden beridir WhatsApp siliniyor yerine Bip veya Telegram yükleniyor. Aslında bu yeşil değil de mavi olsun durumu. Hangi uygulamayı yüklerseniz verileriniz kayıt altında oluyor ve bunun satılıp satılmadığından emin olamazsınız. Her uygulama size sözleşme imzalatmaz bknz; Cambridge Analytica olayı.

WhatsApp işi yasal boyuta dökeyim demiş bugüne kadar zaten çok fazla ceza ödedi.

Peki hangi verilerimiz bu uygulamalarda tutuluyor?

 1. Hesap Bilgileri
 2. Mesajlar
 3. Bağlantılar
 4. Durum Bilgisi
 5. İşlem ve Ödeme Verileri
 6. Müşteri Desteği ve Diğer İletişimler
 7. Kullanım ve Kayıt Bilgileri
 8. Cihaz ve Bağlantı Bilgileri
 9. Konum Bilgileri
 10. Çerezler
 11. Başkalarının Sizin Hakkınızda Sağladığı Bilgiler ( Üçüncü taraftan sağlanır. )
 12. Kullanıcı Şikayetleri ( Üçüncü taraftan sağlanır. )
 13. İşletmeler ( Üçüncü taraftan sağlanır. )
 14. Üçüncü Taraf Hizmet Sağlayıcıları ( Üçüncü taraftan sağlanır. )
 15. Üçüncü Taraf Hizmetleri ( Üçüncü taraftan sağlanır. )

Bu bilgiler aslında bir çok uygulama/site üzerinde tutuluyor. Bir tık daha detaya inelim ve listeden Mesajlar kısmını açıklayalım.

Mesajlar

Şimdi bir arkadaşınızla gün içerisinde sürekli konuşuyorsunuz ve mesajlarınız hiç silinmiyor telefonu kapatıp açıyorsunuz uygulamalar arası geçiş yapıyorsunuz ve mesajlarınız hep uygulamaya girdiğinizde görünüyor. Bu durum çok normal. Mesajlarınız bir sunucu üzerinde bulunan veritabanında saklanıyor.

Ek Bilgi

Android telefon kullanıyorken telefonunuzun yanında arkadaşınızla X bankasına gideceğim veya X marka ayakkabı alacağım dedikten kısa bir süre sonra internette dolanırken reklamlarda konuştuğunuz şeye denk gelmiyor musunuz? Geliyorsunuzdur mutlaka e buradan çıkan sonuç ne? Sizi 7/24 takip ediyorlar. Kimden neyi saklamaya çalışıyoruz.

Neye Dikkat Etmek Lazım?

Yüzyüze arkadaşınızla konuşurken söylemeyeceğiniz şeyleri WhatsApp, Telegram, Bip gibi uygulamalarda da bir başka arkadaşınıza söylememenizi tavsiye ediyorum. Ne zaman nereden ne çıkacağı bilinmez. Atılmaması gereken görsel resimleri veya linkleri göndermeyin.

Ağzınızdan çıkan şeylere dikkat ettiğiniz gibi bu uygulamalarda ne yazdığınıza ne gönderdiğinize dikkat etmeniz gerekiyor.

Kaynak;

https://tr.wikipedia.org/wiki/Facebook-Cambridge_Analytica_veri_skandalı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir